Je váš IT projekt na dobré cestě? A kdy ho ukončit?

Při práci na IT projektu může vše dospět do mrtvého bodu. Nic se neposouvá, práce stojí. V takovém případě byste měli jako zadavatelé zpozornět. Výjimkou dnes není pozastavení projektu a jeho předání jiným expertům. Jak to probíhá? A kdy se k takovému kroku odhodlat? 

Když vzniká nové IT řešení nebo aplikace, je potřeba vzájemná důvěra a porozumění. IT expert by měl vědět, na čem pracuje a jaký má být výsledek, přinášet své know-how, zkušenosti a vhled do problematiky. Vy byste si měli být jisti, že se na něj můžete spolehnout a že výstupem bude řešení, které jste si objednali. Bohužel, ne vždy alchymie zafunguje, a ne vždy se podaří problém vyřešit.

Co se v IT projektu pokazilo

Pokazit se mohou různé věci. Šumy v komunikaci. Nejasné zadání. Špatně položené otázky ze strany IT experta, který by se měl ujistit, že rozumí tomu, co po něm jako zákazník chcete. IT vývoj je o jazyku – nejen o tom programovacím, ale také o tom, kterým spolu mluvíme. A vyplatí se říkat si věci narovinu a srozumitelně.

Zkušenosti nám odhalily tři hlavní potíže, které mohou vést k pozastavení projektů:

  • Mizivá odbornost expertů. Zadání se typicky dostane do rukou člověka, který si načetl všechno možné, ale nemá reálné zkušenosti, neumí vést projekt ani tým lidí. Na projektu se učí, a to vás stojí zbytečné náklady navíc. 
  • Špatná implementace technologií. Řada rádoby odborníků svádí své problémy a chyby na technologie. Žijeme ale v době, kdy většina technologií stojí na podobných principech, jen se k realizaci a vývoji používají jiné jazyky. Neměli bychom zapomínat na to, že technologie jsou pouze nástroje na realizaci nápadů. Za špatně fungující projekt opravdu nemohou. 
  • Komunikační šumy a netýmová spolupráce. Každý IT projekt vyžaduje silné týmy a dostatečné know-how. Pokud kooperace nefunguje, vše se bortí. Příkladem je situace, kdy se střetnou dvě vývojářská ega a ani jedno nechce ustoupit. Hádky místo smysluplné diskuze oddalují dokončení projektu, a tak vznikají další náklady. Lidé, kteří projekt řídí by měli zakročit, často nad ním ale ztrácí kontrolu i díky svým nízkým znalostem IT prostředí.

K úspěchu vedou zkušenosti

Popsali jsme tři hlavní situace, které mohou vést k potížím a nedokončení rozběhnutého IT projektu. „Velká část projektů by se ale do takové fáze vůbec nemusela dostat, pokud by fungovala týmová spolupráce. Všichni členové týmu by měli být proaktivní, pracovat a podporovat se navzájem. Jenže tlak na individualitu a prosazení se nyní projevuje všude ve společnosti, IT obor nevyjímaje,“ dodává David Máj, zakladatel společnosti TechOne CZ. 

Aby projekt fungoval a přinesl očekávaný výsledek, je nutné vytvořit silný IT tým, jehož členové mají dobré vedení a vzájemně se respektují. „K tomu je třeba rozsáhlá znalost z různých oborů a také řada dovedností, jako je vedení týmu a umění dělat rozpočty. Samozřejmě se přidávají i další kompetence, jako je třeba navrhování řešení, hloubková znalost vývoje, testování i nasazování,“ vypočítává komplex znalostí David Máj. 

Až když se všechny tyto dovednosti spojí dohromady, vytváří se předpoklad pro zdárné dotažení IT projektu. Velkou roli pak hrají i samotné zkušenosti a otevřenost expertů novým věcem a moderním přístupům. Ne vždy se vyplatí implementovat teorii nastudovanou v knize. K úspěchu spíše vede rozum a přemýšlení nad projektem. Potom se efektivněji řídí rizika a nedochází k plýtvání financí.

Je to problém, není to problém

Vámi zadaný IT projekt stále není dokončený. Rozběhl se, ale k cílové rovince se nedostal. Výstup, například aplikace, je v nedohlednu. Pokud stále dokola posloucháte výmluvy a už jste alergičtí na další posun termínu, je na čase práce zastavit a předat je do rukou odborníkům, kteří projekt zdárně dotáhnou. 

Než vůbec dojde k převzetí projektu a navázání spolupráce, je třeba najít zádrhel – tedy zjistit, jaký je aktuální stav a kde je potíž. Může se ukázat, že chyba je nakonec jinde, než kde ji vnímal zadavatel, zákazník. „Proto není dobré vyvozovat ukvapené závěry, ale vše do detailu prozkoumat a zanalyzovat,“ doplňuje David Máj. 

Po identifikaci problému většinou dochází k názorovým střetům, ale tím se vše vyjasňuje, čistí se vzduch. A je to důležitý předpoklad řešení problému.

Mentoring, osvěta a IT znalosti

Ve chvíli, kdy se zádrhel objeví, lze přijmout opatření. Pokud je v týmu komunikační problém, je vhodné lidi spojovat, hledat společnou cestu a projekt znovu rozběhnout. To lze ale jen do určité chvíle, pokud spory nepřerostly do osobní roviny. Když je situace příliš vyostřená, je lepší tým rozpustit a vytvořit nový. 

„Pokud tým funguje a problém je jinde, pomáhají jiné nástroje, například mentoring, osvěta o IT technologiích a architektuře. Podívat se můžeme i na koncepce, na to, jak programátoři programují, ukážeme jim nové směry a možnosti cesty. Důležité je vidět problém, vše si promyslet, pochopit cíl, vědět, jaký má být výstup, vytvořit funkční věc, predikovat… Toto je o umění vnímat, přemýšlet, dát si věci dohromady,“ vysvětluje David Máj. 

Právě jeho společnost TechOne CZ má zkušenosti s přejímáním rozběhnutých IT projektů, které se z různých důvodů nedaří dokončit. Zhruba u 50 procent z nich stačí věci nastavit odlišně. Druhou polovinu pak společnost přebírá a řídí je, vytváří nové týmy, ukazuje lidem, jak lze věci dělat jinak a lépe.

Aby IT projekt opravdu fungoval

Nejlepší samozřejmě je, pokud se IT projektu od začátku ujme člověk, který ví, co dělá. „Silný týmový lídr lidi spojuje. Technologie nám pomáhají převést myšlenky v reálnou aplikaci, ale nemohou za to, když se projekt nepodaří anebo jeho část nefunguje. Vůbec nejnáročnější bývá najít správnou cestu, technologicky vše vymyslet,“ míní David Máj. 

IT odborník by měl proto naslouchat a se svým zákazníkem mluvit, srozumitelně se s ním o projektu bavit a průběžně s ním komunikovat. „Nesnažte se předvídat, když nechápete a neznáte oblast, ve které zákazník podniká. Nemyslete si, že víte víc než zákazník,“ uzavírá David Máj.