Máte nápad na IT projekt? Tady je pár tipů, jako ho úspěšně realizovat

Tleskáme každému skvělému IT nápadu. Zároveň víme, že od první myšlenky k realizaci může vést docela dlouhá cesta, na které je třeba překonat řadu překážek. Připravili jsme pro vás proto pár tipů, na co si dát pozor a jak si udržet nadšení po celou dobu práce na IT projektu.

Máme za sebou asi sedmdesát projektů pro velké nadnárodní korporace, pro světové firmy i české podniky. Každá z těchto IT zakázek byla jiná. Jedno je ale spojovalo – vždy se nám vyplatilo vysoké nasazení a přemýšlení nad věcmi. Věříme, že je to právě vysoké nasazení a nadšení, které pomáhá vytvářet prvotřídní IT řešení. Ruku v ruce s tím ale musí jít i znalost IT prostředí, projektového řízení, technologií a všech klíčových nástrojů pro realizaci.

Kroky k úspěšnému IT projektu

Nápad je jedna věc. Realizace věc druhá. S postupující dobou se digitalizuje téměř vše, téměř veškeré aspekty lidského bytí. Na jednu stranu se může zdát, že jsou aplikace snad už na cokoli. Na druhou stranu stále existuje potenciál jejich zlepšování, stejně jako existují prázdná místa, která na svoji technologii teprve čekají. A právě tady je prostor pro vás – pro nápadité programátory, IT specialisty nebo zakladatele start-upů.

Každý jeden projekt bude naprosto jiný (už proto, že má svého jedinečného realizátora). Dali jsme ale dohromady body, kterých se vyplatí držet v každém případě. Alespoň u nás fungují velmi dobře a pomáhají nám s realizací každého IT projektu.

Záměr

Je to něco jiného než nápad nebo myšlenka. Prvotní impuls je skvostný. Třeba k vám přišel v nečekanou chvíli – při běhu, při řízení auta, na procházce v lese, ve sprše. Rychle jste si ho zapsali do mobilu nebo na papír. Teď je ale čas definovat si záměr. Položte si klíčové otázky: Co je cílem vašeho projektu? Kam s ním směřujete? Co bude výsledkem? Jaký prospěch přinese projekt klientům nebo uživatelům? A jaký prospěch přinese vám?

Zadání

Ještě něco jiného než záměr je samotné zadání projektu. I když ho budete realizovat sami, sepište si ho. Zadání projektu je klíčovým vodítkem pro vaše spolupracovníky. Všichni by měli vědět, jaké jsou jejich úkoly. Po sepsání zadání, tedy jednotlivých bodů realizace, si vše ještě opakovaně projděte a promyslete. Nezapomněli jste na nic? Navazují na sebe jednotlivé úkoly? Vychytat případné chyby už v zadání je pro úspěch rozhodující.

Plán projektu

Vytvořit byste měli i (časový) plán projektu. Kdy s jeho realizací začnete? Jaké budou konkrétní milníky? Kdy by měl být hotový a spatřit světlo světa? Je důležité spuštění projektu naplánovat k určitému termínu (třeba kolem Vánoc, léta nebo v jiném čase)?

Složení týmu

Každý projekt realizuje větší či menší tým lidí. A na nich velmi záleží. Sepište si proto interní i externí pozice, které budete potřebovat. Máte obsazené všechny? Nechybí vám klíčový spolupracovník? Experty můžete také outsourcovat – například si je pronajmout.

Technologie

Víte, s pomocí jakých technologií budete projekt realizovat? Zamyslete se nad tím, napište si jejich výhody a nevýhody. Smysluplná může být v této oblasti i spolupráce se zkušenějšími programátory a znalci IT prostředí. Správně vybraná technologie totiž může váš projekt značně posunout a ušetřit vám náklady.

Řízení projektu

Řízení projektu je naprosto klíčové a z velké části rozhoduje o úspěchu. Pokud sami nemáte s touto oblastí zkušenosti, můžete si najmout experta, který vám poradí a pomůže. Řízení IT projektu je totiž samo o sobě náročná disciplína. Na druhou stranu, nikdo učený z nebe nespadl a vždy se vyplatí získávat nové zkušenosti. Ohledně řízení projektu doporučíme ještě jednu věc – když ho uchopíte za správný konec, můžete ušetřit značné náklady. A finance pak investovat jinde.

Realizace projektu

Kreativita pulsuje. Na projektu se pracuje. Osobně fázi realizace projektu milujeme. I zde však mohou nastat propady a výpadky. Třeba budete čekat na outsourcovanou dodávku části projektu. Něco se někde zdrží nebo se pokazí či nejde podle plánu. To se může stát. Nepanikařte. Soustřeďte se na svůj plán a zadání. Udržte si chladnou hlavu.

Uvedení projektu

A pak je najednou hotovo. IT projekt je připravený. Máte za sebou pilotní testování a můžete svůj produkt sdílet, představit ho zákazníkům. Tady je potřeba trochu marketingového citu. I v této fázi si můžete najmout spolupracovníka, který bude erudovaný a s prezentací řešení vám pomůže.

Provoz a údržba

Zamyslete se také nad provozem samotného řešení, nad náklady a údržbou – nejlépe už na samotném počátku projektu. I následný provoz by měl být smysluplný co se týká nákladů a technologické stránky, aktualizací a tak dále.

Potřebujete IT projekt konzultovat?

Napadaly vás při čtení další a další otázky? Rádi byste si sedli s někým zkušeným, představili mu svůj IT projekt a slyšeli jeho názor? Právě takovou službu u nás najdete. 

Nadšeně podporujeme start-upy a nové myšlenky. Proto jsme zavedli „Kafe s IT expertem“ – rádi se s vámi setkáme on-line i off-line, a třeba právě při šálku kávy si o vašem záměru popovídáme.

Váš projekt zkonzultujeme od začátku do konce, protože každá fáze ovlivňuje finální výsledek i to, jak IT řešení nebo aplikace uspěje v praxi. Ze zkušeností totiž víme, že pokud špatně vyberete technologie nebo uděláte chybu v architektuře, bude trpět celý projekt a vy ztratíte kontrolu nad rozpočtem, plánováním a dalšími investicemi. A to nechcete. A nechceme to ani my.

Proč byste měli důvěřovat právě nám? Třeba proto, že:

  • máme přes 20 let zkušeností s návrhy a realizací IT řešení, aplikací a projektů pro malé start-upy i velké korporátní klienty,
  • komunikujeme otevřeně, na nic si nehrajeme a věříme, že férový přístup je tím nejlepším předpokladem pro úspěch,
  • vždy hledáme ideální řešení a ukážeme vám cestu i přístupy, které jste možná dosud neviděli,
  • budeme s vámi ve všech fázích vašeho projektu a pokud budete chtít, rádi se do realizace sami zapojíme,
  • vedle technologií máme zkušenosti také se samotným řízením projektů i lidí (například modely fix time fix price),
  • vše, co s vámi budeme řešit, zůstává mezi námi. Dbáme o bezpečnost vašich myšlenek i dat.

Chcete se s námi setkat on-line nebo off-line? Rezervujte si termín. Těšíme se, až si o vašem IT projektu popovídáme.