O stylu naší práce: Otevřená komunikace je nadevše

Zákazníci se za dvacet let, co jsme v oboru, proměnili. A to je dobře. Mnohem lépe ví, co potřebují. Na první schůzce – nejlépe nad kávou – ze všeho nejdříve posloucháme, jak můžeme zákazníkovi pomoci. Naladíme se na jeho potřeby a budujeme vztah na vzájemném porozumění a otevřené komunikaci.

Dvacet let uteklo jako voda a IT obory se změnily. Zákazníci jsou kvalifikovanější a nás o to víc baví s nimi nad věcmi přemýšlet. „Dříve se stávalo, že obchodníci IT firem prodávali zákazníkům, co je napadlo. I řešení, které firma nepotřebovala. Dnes je situace už mnohem lepší, protože zákazníci sami přicházejí se svými představami. A to je dobře,“ říká David Máj, zakladatel společnosti TechOne CZ.

Znát zákazníkovu vizi

V Davidově firmě ze všeho nejdříve dostane zákazník prostor, aby představil své potřeby a vize. Pak se dostávají ke slovu IT specialisté – jde se k jádru věci, narovinu se hovoří o tom, co je možné a co není. Takový přístup šetří čas oběma stranám.

„Vysvětlujeme, analyzujeme. Rychle se většinou dobereme smysluplného závěru – třeba se ukáže, že vynaložené peníze by nepřinesly žádanou efektivitu, že je možné najít řešení jinde. Naším primárním cílem není získat klientovy finance, ale skutečně najít řešení. Proto se někdy vrátíme na začátek a začneme od jiného konce,“ dodává David Máj s tím, že za pomoc nepovažuje strategii prodat cokoli, ale být pro zákazníka partnerem.

Vůbec nejdůležitější je podle Davida vzájemné pochopení, naladění se na konkrétní úkol, podpora při hledání řešení. Ve vztahu musí vládnout důvěra, spokojenost. Jen tak je cesta k výsledku efektivní. Takovou strategii Davidův tým přijal při řízení projektů. Firmy ale mohou jeho společnost kontaktovat ještě se dvěma záležitostmi – se žádostí o sestavení profesionálních týmů a se žádostí o poskytnutí volných kapacit.

Odborníci do týmu

V případě sestavení vývojových týmů se řeší konkrétní pojetí projektu, hovoří se o vybraných technologiích, o celkovém stavu projektu. Otázkou je, zda klient potřebuje výkonnou sílu, jež mu záměr pomůže realizovat, nebo zda se bude projekt realizovat od samého začátku.

„Důležité je zákazníkovo očekávání i finanční plán projektu, který se promítne do celého řešení. S růstem zákazníka má růst i jeho produkt. Naše rozsáhlé znalosti a řešení věcí do hloubky pomáhají zákazníkům bezpečně růst bez velkých počátečních investic. Sestavujeme týmy s lidmi, které zákazník skutečně potřebuje,“ vysvětluje David Máj.

Když klient poptává volné kapacity, snaží se David poskytnout ty nejvhodnější odborníky ze svého týmu. Nikdo ale v podstatě nezůstává stranou. „Spolupráce u nás funguje trochu jinak. Všichni jsme neustále v kontaktu, míváme pravidelná školení a meetingy,“ říká a dodává: „Lidé nerostou sami od sebe. Sledujeme trendy a pomáháme jim s vedením a růstem. Zákazník tak od nás dostává mnohem více.“

Komunikace znamená úspěch

Klíčem k úspěchu každého projektu je komunikace a úzká spolupráce se zákazníkem. Jakmile toto nefunguje, odrazí se to na výsledku, který je nejistý, možná dokonce dopředu ztracený. S komunikací pak souvisí i efektivita. Zdlouhavé schůzky o ničem nejsou tím, co má David na mysli, když o komunikaci hovoří. 

Navíc, dnes je možné využít celou řadu technologií, které komunikaci a vzájemné sdílení informací urychlí a zefektivní. „Poslední týdny, kdy svět zasáhla koronavirová krize, ukázaly, že některé záležitosti je možné řešit s pomocí technologií. Běžně je využíváme ke komunikaci s lidmi na druhé straně světa, kam prostě nemůžeme cestovat každý den. Používáme různé technologie – WhatsApp, Google Meet, Google Hangout nebo Slack,“ říká David Máj.

Bezpečnost a další hodnoty

Alfou a omegou práce v Davidově týmu je bezpečnost. Proto nemůže zmínit konkrétní projekty, jež nyní řeší. „Můžu ale říci, že původně jsme dělali čistě vývoj řešení, architekturu. Služby postupně rozšiřujeme. Poskytujeme expertní služby, konzultace, know-how,“ doplňuje.

Kromě bezpečnosti, vzájemného respektu a odpovědnosti jsou pro Davida a lidi v jeho týmu klíčové hluboké znalosti. Vše zaštiťuje už několikrát zmíněná komunikace. „Jsem pro otevřenou komunikaci a vzájemný respekt, a to ať už jde o práci v rámci týmů nebo se zákazníkem. Jak něco z toho nefunguje, promítne se to ve všem, zejména ve výsledku,“ uzavírá David Máj.