Poohlédnutí. Jak jsme položili první kódy k firmě

Ohlédnout se je občas dovolené. Třeba, když se posunete k dalšímu důležitému milníku. Většinou k němu kráčíte malými nenápadnými kroky. A když jste u něho, je fajn otočit se a uvědomit si kus cesty, který máte za sebou. Proto vás dnes zveme do začátku milénia, kdy David Máj začal psát historii své firmy TechOne CZ.

Byl rok 2001 a moderní technologie teprve vstupovaly do našich životů. Internet se občas seknul, o aplikacích nikdo neslyšel a telefony sloužily hlavně k volání nebo posílání esemesek. Vizionáři ale viděli svět v současných technologických konturách a tvarech. Mezi nimi byl i David Máj. Učarovala mu jiskřivá energie, kterou provází vznik budoucích softwarů a aplikací. Rozhodl se, že bude vize přetvářet v realitu. Technologie ho pohltily a jeho vášeň pro ně trvá dodnes.

Bez znalostí, ale s nadšením

Cesta k superlativům, které dnes v textu můžeme použít, nebyla přímá a snadná. Ale velké a skvělé věci nebývají jednoduché. „V roce 2001 jsem si založil živnost a bez znalostí, zato s velkým nadšením, jsem se pustil do oblastí, které byly v té době pro všechny nové a zajímavé. Informací moc nebylo – hlavním zdrojem vzdělávání pro mě byla literatura a konference,“ říká dnes David Máj.

Tady se chvilku pozastavme. Uplynulo devatenáct let a svět je docela jiný. Bez jakýchkoli potíží se můžete zúčastnit online workshopu, který probíhá na druhém konci světa. Nebo si do svého mobilu stáhnout kurz, jenž slibuje, že z vás za pár lekcí udělá specialistu na některou IT oblast. Vidíte ten neuvěřitelný pokrok, který se během jedné generace odehrál?

Na konference a setkávání face to face David vzpomíná s lehkým úsměvem na tváři. „Poznal jsem na nich řadu lidí, kteří dnes patří mezi úspěšné podnikatele v IT. Společně jsme se učili, jak vidět a nacházet obchodní příležitosti, a zároveň jsme pozorovali a předvídali, co technologie dokážou. Měl jsem velký zájem pochopit, jak vše vzniká a funguje. V té době jsem začal vyvíjet webové stránky pro menší i velké zákazníky,“ dodává David Máj.

Tvořit velké projekty

Nový obor byl plný příležitostí. Na trhu zatím nebylo moc společností, které by se vývojem softwarů zabývaly. A tak nebylo výjimkou, že jednotlivec vyvíjel řešení třeba pro banky. V této pulsující době se nerozlišovalo, zda za firmou stojí jeden specialista nebo velký tým. Poptávka byla enormní, dodavatelů málo. David se v této době rozhodoval, zda založí firmu, nebo půjde cestou vlastního rozvoje a poznávaní. Prozatím si vybral to druhé.

Sám se aktivně zapojoval do diskusí a stal se známým v české komunitě vývojářů. „Aktivně jsem pomáhal začínajícím programátorům, odpovídal jsem na různé dotazy, protože v té době – jak zvláštně to dnes zní – neexistoval Google a obsah na internetu skoro vůbec nebyl. Další proměnou byla jazyková bariéra,“ vzpomíná David Máj. Dodává, že zároveň založil svůj vlastní projekt webdeveloper.cz, který dnes sice už není, ale ve své době byl plný článků na témata související s programováním. Protože byl hlad po informacích, návštěvnost webu byla velmi slušná a počítala se ve stovkách denně.

Projektů přibývalo. David aktivně sledoval, co se děje ve vývojářském segmentu po celém světě, a rozhodl se vytvořit projekt Webmonitor – vůbec první online nástroj na monitorování serverů a webů. Na projektu spolupracoval s jedním ze svých klientů. Programování zabralo několik měsíců, ale vše se vyplatilo – projekt měl veliký úspěch. Prezentovali ho na Invexu, největším IT veletrhu své doby v České republice. Zmínky o projektu vyšly v odborném tisku. Webmonitor monitoroval tisíce webů a vše dobře fungovalo. Davidovi bylo ale něco málo přes dvacet a cítil, že se potřebuje posunout. Proto projekt po několika letech ukončil a rozhlížel se, co dál.

 Renomé u IT firem

Každá předchozí zkušenost ho povzbudila a posunula na profesní dráze jak po odborné, tak po technické i lidské stránce. Uměl programovat, bavilo ho to a toužil rozvíjet se. Tehdy už se objevovaly firmy zaměřující se na dodávky softwaru, aplikací a technologických řešení. „A tak se jednotlivci k zajímavějším projektům dostávali hůře. Nechtěl jsem mít ještě firmu a řešit personální věci, chtěl jsem hlavně růst. Začal jsem proto IT firmám prodávat své služby, a to zafungovalo,“ vzpomíná David Máj.

U IT firem postupně získal důvěru a renomé. Měl dobré výsledky a vybudoval si svoji značku spojenou se svým jménem. Zároveň studoval, učil se, rozšiřoval si obzory a cestoval. Během své kariéry pracoval z nejrůznějších míst. Softwary a technologická řešení vyvíjel z řeckých ostrovů, z Austrálie, z Dubaje, Zanzibaru, Seychel, Bolívie a z řady evropských měst. Protože rád pije kávu, často chodí přemýšlet právě do kaváren. Když se ho zeptáte, rád vám doporučí skvělá místa v Kodani, Budapešti, Stockholmu, Vídni, Berlíně, Praze, Amsterodamu a v dalších městech.

Zvykl si pracovat v týmech poskládaných z nejrůznější odborníků i z lidí z různých koutů světa. „To mi dalo hodně moc. Proto si myslím, že mám velké cítění, empatii, tah, schopnost udržet vývojové týmy pohromadě. Je důležité umět vycítit, že se ve vašem týmu něco děje, že proto je například ovlivněná produktivita a tak dále. Je nutné vědět, jak programátora motivovat – třeba tím, že mu dáte jinou práci,“ sdílí David Máj svoji zkušenost.

Co se týká programátorovy motivace, podle Davida existuje více možností, jak ji podnítit a podpořit. „Nejdůležitější ze všeho je komunikace, takže se s týmem bavím o tom, co je trápí a štve, co se děje, jak úkoly postupují a jak je například nahlížet z jiné perspektivy. Snažím se být lídrem v tom nejlepším slova smyslu, být oporou spíše než hledat chyby," upřesňuje. To vše pomáhá týmovému růstu a zrychluje to dodání řešení pro zákazníky i celkovou chuť pracovat na projektech. 

Vedení týmů a velkých projektů

Vysoké nasazení se vyplatilo. David společně s dalšími experty pracoval pro přední světové společnosti, jako je například Tesco, Uniqua, Hella, Peugeot, Škoda Auto, Federal Mogul, Firo, Čedok a řadu dalších. Jeho zákazníky byly firmy z různých světových zemí – Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Bolívie a další.

„Postupem času jsem si svým proaktivním přístupem získal důvěru větších podniků a dostal jsem se k velmi zajímavým projektům. Vypracoval jsem se až do pozice vedoucího vývojových týmů. Vedl jsem projekty s rozpočtem 50 milionů, vedl jsem celé týmy a realizoval jsem řešení v různých oblastech, jako je automotive, burzovní sektor, farmaceuticky průmysl, e-commerce, cestovní ruch nebo veřejná správa,“ uvádí David Máj.

V roce 2017 se David rozhodl, že je čas sdílet své zkušenosti a kompetence založil společnost TechOne CZ, která realizuje zakázkový vývoj, poskytuje IT podporu, řídí projekty, pronajímá specialisty a sestavuje vývojové týmy. Výraznou předností expertů z Davidova týmu je schopnost hluboce porozumět problémům, najít správné řešení a podpořit růst klientova byznysu.

Podívejte se, co o naší práci říkají lidé, pro něž nebo s nimiž jsme spolupracovali.